RODZAJE PODESZWY

-

JAK DOBRAĆ PODESZWĘ BUTÓW PIŁKARSKICH DO NAWIERZCHNI, NA KTÓREJ GRASZ?

Dopasowanie właściwej podeszwy do powierzchni, na której grasz ma kluczowe znaczenie. Dostrojenie zelówki podnosi nie tylko wydajność butów i przedłuża ich żywotność, ale zmniejsza także ryzyko kontuzji zawodnika.

Korzystanie z modelu, którego płytka nie jest przeznaczona do użytkowania na powierzchni, na której grasz może spowodować zniszczenia i przedwczesne zużycie obuwia. Dodatkowo na minus zalicza się, iż uszkodzenia te nie zostaną uznane jako wada produkcyjna. W efekcie może dojść do odmowy wymiany lub zwrotu butów.

NATURALNA MURAWA

Za naturalną murawę uważa się nawierzchnie z krótką trawą. Podstawa jest twarda a murawa może być lekko wilgotna. Podeszwy przeznaczone na nawierzchnie trawiaste twarde (FG) wyposażone są w kołki, które są zaprojektowane specjalnie do gry na tej powierzchni. Dodatkowo oferują wyjątkowe przyspieszenie, komfort i zwiększoną przyczepność. In plus możemy zaliczyć również równomierne rozprowadzanie nacisku na stopę.

SZTUCZNA TRAWA

Powierzchnie tworzone ze sztucznej trawy (znane również jako powierzchnia do gry w każdych warunkach pogodowych), zazwyczaj 3G (składające się z okruchów gumy), lub 4G (dłuższa trawa, wypełnienie to kombinacja gumy i piasku, bardziej przypominająca prawdziwą trawę) i często też Astro Turf (stworzonego głównie na podstawie granulatu). Buty wyposażone w płytkę do gry na sztucznej trawie (AG) zostały zaprojektowane tak, aby być mniej podatne na dodatkowe ścieranie spowodowane graniem na trawie syntetycznej. Zwykle płytka wyposażona jest w bardziej liczne i gęściej skupione kołki. Wysokość kołków różni się, aby zapewniać lepszą przyczepność. Często też kołki są drążone w płytce, aby zmniejszyć masę buta i zwiększyć amortyzację.

GRZĄSKA MURAWA

Grząską murawą nazywamy naturalne nawierzchnie trawiaste, które są mokre i błotniste i wymagają największej przyczepności. Płytka podeszwy butów przeznaczonych do gry na miękkim podłożu (SG) posiada zwykle 6 wyjmowanych, wymiennych kołków wkręcanych - cztery w przedniej części stopy, dwa nieco dalej na pięcie. W niektórych modelach Nike występuje również podeszwa SG-Pro. Stosuje się ją na naturalnych nawierzchniach trawiastych, które są mokre, błotniste i wymagają największej przyczepności. Buty wyposażone w płytkę SG-Pro to kombinacja kołków wkręcanych i kołków stałych (najczęściej stożkowatych).Coraz większa liczba profesjonalnych graczy wybiera właśnie tę podeszwę ze względu na to, że zapewnia idealną przyczepność. Stąd nazwa - SG-Pro.

SZTUCZNA + NATURALNA MURAWA

Podeszwa Multi Ground została stworzona z myślą o najmłodszych piłkarzach, którzy trenują i rozgrywają mecze na różnych nawierzchniach. Buty z podeszwą MG idealnie sprawdzą się zarówno na naturalnej murawie jak i sztucznych boiskach. Na podeszwie znajdują się kołki różnych długości oraz różnych kształtów.

HALA

Nawierzchnie, na których gra się w Futsal, są płaskie i bardzo twarde. Podeszwy w butach do gry na hali (czasami znane jako IN, IT, lub IC) wykonane są z materiału nie pozostawiającego śladów (może to być bezbarwna lub barwiona guma), są bardzo elastyczne i zapewniają odpowiednią amortyzację, lepszą przyczepność i dłuższą trwałość. W tego typu butach wykorzystywane są systemy punktów obrotu. Specjalnie pogłębione nacięcia o różnych wzorach, dają nieograniczony zakres ruchów i optymalną przyczepność.

W tego typu butach wykorzystywane są systemy punktów obrotu. Specjalnie pogłębione nacięcia o różnych wzorach, dają nieograniczony zakres ruchów i optymalną przyczepność.

TURFY

Turfami nazywane są nawierzchnie ze sztuczną trawą, najczęściej znane są jako Astro Turf - stworzone głównie na podstawie granulatu. Podczas gry na takich boiskach but nie powinien zagłębiać się zbytnio w podłoże, dlatego najlepiej sprawdzają się buty wyposażone w płytkę przeznaczoną na twarde nawierzchnie. Posiadające solidną gumową podeszwę z licznymi, małymi wypustkami. Buty z podeszwą TF są również odpowiednie do gry na bardzo suchych i twardych boiskach naturalnych oraz żwirowych.