zgoda 12   |   warsaw   |   poland

Jak dobrać buty piłkarskie

Jak odpowiednio
dobrać buty piłkarskie?

To najczęściej zadawane przez klientów pytanie w sklepie piłkarskim Zgoda FC. W tym tekście postaramy się w paru słowach rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące doboru odpowiedniego obuwia do gry w piłkę nożną.

Choć wielu wydaje się to proste, to z doświadczenia wiemy, że tak nie jest. Nie ważne, czy grasz profesjonalnie, czy amatorsko lub rekreacyjnie. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że w tracie gry lub treningu buty piłkarskie będą Twoim narzędziem pracy. Czymś, co ma sprawić, by osiąganie coraz to lepszych wyników stawało się łatwiejsze. Odpowiedni wybór obuwia sportowego, nie tylko podniesie ich wydajność, ale przedłuży także żywotność, a przede wszystkim zwiększy komfort grania i zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji.

W tym mini poradniku postaramy się podpowiedzieć, na co zwracać uwagę podczas kupowania jednego z najważniejszych akcesoriów do gry w piłkę.

Nawierzchnia

Zacznijmy od nawierzchni, na której możemy grać w futbol. Do każdego typu murawy dostosowana jest odpowiednia podeszwa. Jej rodzaj zazwyczaj oznaczony jest dwoma literami. Bardzo ważne jest, by użytkować buty zgodnie z ich przeznaczeniem. Źle dobrana podeszwa może być przyczyną bardzo poważnych kontuzji, a także prowadzi do szybszego zużycia się obuwia!

NA NATURALNĄ TRAWĘ FG

Popularnie nazywane lankami. Najpopularniejsza podeszwa, która przeznaczona jest do gry na naturalnej trawie. Trawa krótka, niezbyt twarda, ale również nie za miękka i wilgotna.

NA MOKRĄ NATURALNĄ TRAWĘ SG/SG-PRO

Zapewniają najwyższy poziom przyczepności na grząskich, błotnistych lub mokrych nawierzchniach naturalnych. Zdarza się, że popularne „wkręty” są zakazane w rozgrywkach młodszych kategorii wiekowych.

NA SZTUCZNĄ TRAWĘ TF/AG

Są to dwa rodzaje podeszwy przystosowane do gry na sztucznej trawie. AG w swoim wyglądzie przypominają podeszwę FG, ale kołki są zaokrąglone, jest ich więcej i są krótsze. TF, czyli popularne turfy lub żwirówki, posiadają dużą ilość małych gumowych koreczków. Przeznaczone są w głównej mierze do gry na orlikach.

NA HALĘ IC/IN

Podeszwa przeznaczona do gry na hali. Wykonana z gumy, tak by zapewnić maksymalną przyczepność. Bardzo często wyposażona w dodatkowy system NON-marking, który zapobiega zostawianiu śladów na powierzchni sali.

Poziom zaawansowania

PROFESJONALNE

Dla zawodników pro – popularnie zwane „profy”. Grać w nich może każdy, kto potrzebuje sprzętu najwyższej jakości, ale sami producenci zaznaczają, że są to modele dla zawodników czynnie uprawiających lub trenujących piłkę nożną na co dzień. Profesjonalne buty piłkarskie wykonane są z najlepszej jakości materiałów, a także wyróżniają się najmniejszą wagą. Oznaczone są terminami „Elite” lub 20+/20.1.

PÓŁPROFESJONALNE

Dla zawodników semi-pro – „połówki” lub „półprofy”. Posiadają materiały zbliżone do modeli profesjonalnych, dzięki czemu są od nich nieco tańsze. Idealna alternatywa cenowa dla tych, którzy chcą mniej wydać na korki, ale oczekują dobrego poziomu. Często używane przez piłkarzy na treningach. Oznaczone terminami PRO lub 20.2.

AMATORSKIE

Dla pasjonatów – bardzo dobry wybór dla tych, którzy nie trenują, ale dość systematycznie grają w piłkę nożną na poziomie amatorski. Przy odpowiednim użytkowaniu, potrafią wytrzymać nawet parę sezonów gry w piłkę. Oznaczone terminami „Academy” lub 20.3.

DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Dla rekreacyjnych graczy – najlepszy możliwy wybór dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z piłką lub traktują ją w formie rozrywki. Najczęściej wybierany poziom buta dla dzieci rozpoczynających przygodę z piłką nożną. Oznaczane terminem „Club” lub 20.4.

Materiał wykonania

Gdy już zdaliśmy sobie sprawę, jaki rodzaj podeszwy oraz poziom zaawansowania obuwia najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom, dochodzimy do kolejnego etapu. Mowa oczywiście o wyborze materiału obuwia. Korki skórzane czy syntetyczne? Wybór ten to sprawa dość indywidualna i nie ma jednej porady w tej kwestii, gdyż najważniejsze są własne doświadczenia.

SKÓRA

Wybór skórzanych butów wiąże się ze wzmożoną pielęgnacją obuwia. Jest to materiał znacznie wrażliwszy na wszelkie zewnętrzne czynniki. Daje jednak wrażenie bardziej komfortowego użytkowania i przyjemniejszego dotyku. Piłkarskie obuwie skórzane należy dobierać idealnie pod rozmiar, gdyż skóra nieco się rozejdzie wraz z użytkowaniem.

SYNTETYK

W przypadku materiału syntetycznego nie musimy martwić się o pielęgnację w takim stopniu, jak w skórzanych modelach, gdyż wystarczy tylko systematycznie przemywać je wodą i dokładnie osuszać. Materiał nie ma też tendencji do rozciągania, chociaż buty potrafią nieznacznie się rozbić dopasowując się do kształtu stopy. Gorzej oddychają niż modele skórzane, więc warto pomyśleć o popularnych piłkach zapachowych lub wkładkach antybakteryjnych po treningu.

Z kołnierzem czy bez?

Tę kwestię należy rozwiązać dokładnie w ten sam sposób jak wybór materiału obuwia. Jest to sprawa mocno indywidualna. Znajdzie się wielu zwolenników gry w obuwiu z kołnierzem, będzie też wielu jego przeciwników. Popularna skarpeta ma swoje oczywiste zalety. Przede wszystkim staje się naturalnym przedłużeniem buta i otula dokładnie kostkę, dając poczucie dodatkowego bezpieczeństwa i wsparcia tego obszaru nogi. Są jednak zwolennicy większej swobody na wysokości kostki i ich wybór w takim wypadku pada na modele bez kołnierza. Swoją decyzję argumentują również obawą przed obcieraniem Achillesa, co akurat staje się już rzadkością. Producenci zastosowali bezszwowe kołnierze, a także wzmacniają tę strefę, zapobiegając ewentualnym urazom.

Rozmiar

Dokonując odpowiedniego wyboru rozmiaru obuwia, należy przede wszystkim nastawić się na komfort użytkowania. Ani za duże, ani za małe. Błędnie dobrany rozmiar może znacząco wpłynąć na wytrzymałość buta, a także na naszą grę. Może być także przyczyną wielu kontuzji.

Buty piłkarskie dobiera się nieco inaczej niż buty na co dzień, jako sprzęt specjalistyczny. Należy przede wszystkim sugerować się własnymi odczuciami i tabelami rozmiarów udostępnianymi przez producentów. Najlepszym narzędziem do tego jest długość wkładki, która przypisana jest odpowiedniemu rozmiarowi. Długość stopy można zmierzyć w sposób tradycyjny, kładąc ją na kartce i zaznaczając dwa skrajne punkty. Odległość między nimi wskaże nam rozmiar wkładki. Jeśli stopa wacha się na pograniczu 2 rozmiarów wtedy sugerujemy wybór większego w przypadku butów syntetycznych, mniejszego w przypadku butów skórzanych.

Pamiętaj także, że na odczucia wpływ ma sama budowa obuwia. Szersze lub węższe kopyto szewskie może błędnie sprawiać wrażenie za małego buta, mimo iż wkładka została wybrana prawidłowo.

Ważną sprawą jest również wybór butów piłkarskich dla dzieci, którym stopa ciągle rośnie. Popularna wśród rodziców jest zasada kupowania sprzętu za dużego, by dziecku wystarczyło na dłużej. Niestety doprowadza to do sytuacji, w której młody zawodnik nie czuje się komfortowo, a źle dobrane obuwie wpływa na jego komfort gry. Za duży but odkształca się i pozostawia odciski, a także szybciej ulega zniszczeniu, więc pierwotny zamiar dłuższego użytkowania przestaje mieć rację bytu.

Znajdź buty dla siebie

Sprawdź wszystkie nasze modele:

Sprawdź